Devět způsobů manipulace


Manipulujeme všichni, to si pojďme říci hned na začátku, a fungujeme podle hesla „Kdo říká, že to nedělá, to dělá doteď“.
 U většiny věcí vždy zdůrazňuji, že je to můj názor.
To, že manipulujeme všichni ale beru jako fakt, o kterém není třeba dále diskutovat.
To, v čem se lišíme, je způsob, jakým každý z nás skrytě dosáhne svého.
A právě ono „skrytě dosáhnout svého“ považuji za podstatu manipulace.Způsoby manipulace podle enneagramových typů:

Typ Jedna - Manipulace v zájmu vyššího dobra 
Jedničky často manipulují druhé lidi tím, že je upozorňují na to, co „by se mělo“ a „jak je to správně“.
Je to jakoby říkaly: pokud nechceš mít problémy, udělat chybu, takhle je to dobře, ale a není to můj názor, je to obecně platná pravda.
Dalším způsobem je, že vám dávají tolik, rad, upozornění a opravují vaše chyby, že ani nevíte, jak se to stalo, a slyšíte se říkat: „ Dobře, tak jak to mám podle tebe udělat?“ (Pokud se vám zdá, že z té věty zní nejen zlost, ale i frustrace, tak to tak JE).


Typ Dva - Emoční manipulace 
Dvojky patří mezi typy, u kterých lidé začnou brzy mluvit o manipulaci. Ne, že by Dvojky nemanipulovaly rády a dobře, ale …. Problém s dvojkovou manipulací je, že se Dvojky často staví do role oběti. Tedy někoho, kdo toho udělal hodně, kdo to dělá pro mě/pro nás, kdo za to nemůže/není to jeho vina, kdo to neumí a tudíž nemůže atd.
Problémem je, že manipulace v roli oběti je něco, co zná člověk jako člověk bez ohledu na enneagramový typ. Jinak řečeno, bez ohledu na to, jaký jste typ, umíte pozici oběti využít k manipulaci s druhými. V čem je ale dvojková manipulace specifická? Jednak z pozice oběti zdůrazňují svou oběť pro nás. Za druhé je dvojková manipulace specifická tím, že Dvojky vám neřeknou přímo, co chtějí, ale používají náznaky. Do třetice všeho dobrého umí Dvojky chválit a povzbuzovat, ale často chválí a povzbuzují to, co se jim hodí do karet.

Typ Tři -  Prodej snů a 50 odstínů pravdy 
Jednou jeden trojkový pán při přímé konfrontaci řekl: „Nikdo ti nemůže dát to, co já ti můžu slíbit.“
Trojky vám ukážou, že to, co po vás chtějí, povede k naplnění velkých snů. To, co vám Trojka nabídne, je dokonce za hranicí vašich očekávání a přání, jsou to přímo sny. Někdy jen netrefí to, o čem vy sníte, a nabídnou vám svůj sen, protože předpokládají, že vaše sny jsou stejné…
Dalším způsobem trojkové manipulace je chválení a pocit výjimečnosti. „Bez tebe by to nešlo“ a „Není tu nikdo jiný, kdo by …“ atd.
Posledním, nejnáročnějším a přesto velmi účinným způsobem je vytváření určitého dlouhodobého druhu politikaření. Znamená to postupně, polehoučku a okolo si připravovat terén, nahlodávat nebo naopak ujišťovat atd.


Typ Čtyři – Drama, drama a zase drama
Čtyřkový způsob manipulace je opět trochu společný všem a přece je v něčem jedinečný. Tím způsobem je udělat starou dobrou scénu. Drama. Tohle, stejně jako u Dvojky, ale umí všichni lidé bez ohledu na enneagramový typ. Je to strategie, která říká, že když kolem něčeho bude hodně nepříjemností, tak ten druhý, aby se vyhnul scénám, to nebude/bude dělat. V čem je tento Čtyřkami velmi oblíbený způsob specifický? Čtyřky často vytáhnou smutek, jako tu emoci, která je podstatou scény. Ostatní často používají zlost či pozici oběti a vyděrače. Čtyřky jsou smutné a ublížené, pláčou.
Dalším způsobem je, že doženou věci do extrému, což můžeme vzít jako samostatný způsob, protože u toho nemusí být smutné. Většinou jsou jejich konstrukce dost emoční, takže se proti nim i dost špatně argumentuje.

Typ Pět – Tichá domácnost a informační dominance
Pětky říkají, že to ani není manipulace, že prostě jen odejdou. Fyzicky či vnitřně, to záleží na situaci. Je to jako by vám říkaly: „Dělej si, co chceš, ale pokud to nebude takhle, tak já u toho nebudu.“ Ono by se to mohlo tvářit jako svoboda, ale jestliže je člověk s  druhým v nějaké vztahu, pak se dá očekávat hledání konsensu, kompromisu, vstřícnost a to tady právě chybí.
Druhým způsobem je, že vás Pětky přeargumentují. Ví toho více a umí to lépe použít než vy, takže vás dostanou.

Typ Šest – A jsi si jistá? 
Šestky umí v druhých otevřít jejich vlastní strachy a pochybnosti a nasměrovat vás tam, kam chtějí.  Jsou to otázky typu: „A máš to ověřené? „Víš to opravdu jistě?“ a „Ty se nebojíš, že …“ atd.

Typ Sedm – Jedééééém!!!!
Sedmičky vás přesvědčí svou energií a argumenty i tím, že často chtějí, aby se věci staly HNED. Nedají vám čas si danou věc či akci moc rozmýšlet.
Sedmičkové argumenty často propojují nepropojitelné, ukazují vám stránky věci a důsledky, které vás nikdy nenapadly (ty normální / konvenční ty máte zmáknuté, ale tohle……). Když k tomu připojíte energii a obrovský tlak, který vyvíjejí, je úspěch zaručen.
Jen se nenechte mýlit, sedmičková manipulace nemusí být ani veselá, ani optimistická, ale zato je hodně energická, intenzivní.
Druhým způsobem je, že Sedmičky nerespektují NE jako odpověď a nevadí jim, se vás zeptat znovu. Klidně 50x.

Typ Osm – Otevřeně a skrytě 
Osmičky manipulují druhé tím, že je zastrašující. To je základ jejich techniky. Ať je jedná o výhrůžky, zvýšený hlas, energii, která z nich sálá, když něco požadují. Strach vám často nedovolí říci Ne.
Druhý způsob je více skrytý. Je v něm více politiky a plánování. Například jestliže na vás něco ví, počkají si a použijí to až ve správný okamžik…

Typ Devět – Kudy? Tudy ne, tudy ne, tudy ne… 
Devítky si umějí dlouho počkat a nereagovat na žádné možnosti, kromě té, kterou preferují.  Většinou jsme pak šťastní, že v nich vůbec něco vzbudilo zájem, energii, že moc nezkoumáme, jak jsme se k tomu dostali.
Manipulace Devítky je jako tichá voda. Nezdá se to, ale vytrvalý tichý proud donutí i skálu se hnout.


S manipulací a jednotlivými typy je to jako s celým enneagramem. Tedy známe a umíme všechny techniky manipulace, ale v jedné dosahujeme naprostého mistrovství.

S manipulací je to jako se vším ostatním. Jestliže nechte být manipulování, nemanipulujte druhé, ikdyž jsme si jistá, že to s nimi myslíte dobře. Proto, abyste nemanipulovali, potřebujete nejdříve poznat svůj způsob. Takže se nejdřív podívejte na to, jak vy manipulujte, než začnete ukazovat prstem na druhé a vykřikovat " TO je manipulace.
Autor:Michaela Velechovská
Médium:Facebook
Rok:2018