Recenze knihy The art of typing / Umění poznat typ od Ginger Lapid – Bogda

 
Stále čtu (někdo říká, že jsem šprt J). Čtu a sleduji, co se děje ve světě kolem enneagramu a tak mě velmi zaujalo, že Ginger vydala novou knihu s tak zajímavým názvem. Nelenila jsem, knihu zakoupila a přečetla a tak vám to ještě zatepla nesu.
 

Seriózní popis knihy

Kniha popisuje, co vás může zmást, když hledáte svůj typ a pak se jedná o rozlišovací otázky / faktory mezi jednotlivými typy. Rozlišovací otázky / faktory jsou to, co liší například 1 a 4. Takto jsou v knize všechny kombinace, takže rozdíl mezi 1 a 9 ‚1 – 8, 1 – 2, 1 – 3, 1 – 4, 1 – 5, 1 – 6, 1 – 7). U každé kombinace je proč by se mohli plést, co mají společného, 3 rozlišovací otázky a možné odpovědi, které vás navedou, zda se jedná o 1 nebo 9. Plus u každé typové kombinace je obrázek vystihující to nejzásadnější. V knize jsou ještě další faktory hrající roli, když hledáte typ, jako aktuální emoční rozpoložení a řeč těla. Jako doplnění je tam pak vysvětlení podtypů, křídel atd.


Osobní popis knihy

Tahle knížka mi vším připomíná knihu pro děti. Je to tááák jednoduché, táááák názorné, že mi to přijde povrchní, nevypovídající a nebaví mě to. Napoprvé jsem ji měla přečtenou během chvíle. Donutila jsme se ale k tomu ještě jednou a znovu vrátit, protože znám Ginger a říkala jsem si, že má přeci na víc! A nakonec jsme to našla a pochopila. Knížka je skvělá pro lidi, kteří moc neumí enneagram a neví, co mají pozorovat a na, co se zeptat, aby poznali typ druhého člověka (ale i svůj). Jako návod na to, na co se naučit dívat je to fakt dobrý! Ale… mnohokrát a můžou vám to potvrdit všichni, kdo dělají EPTP, máte dobré otázky, víte, co hledat, ale lidi vám neodpovídají, nejednají podle tabulky. Takže vás stejně nezbyde nic jiného než hledat a kopat až najdete ten pravý poklad :), tedy typ. Na to, žádný návod než tréning a zpětná vazba není.


Sice hodně čtu, ale nejsem zrovna ten správný typ na recenze, takže to je můj postřeh k přečetnému. Dávám k dobru…
Autor:Michaela Velechovská
Médium:web
Rok:2018